כיצד לשדרג תאורה למטבח גם במטבח קיים

המטבח מזמן הפך מחדר מופרד בבית למקום פתוח ומזמין בו גם מכינים אוכל וגם מארחים. למטבח תפקיד חברתי ומשפחתי מאוד מרכזי בבית - זה המקום בו כולם נפגשים, חולקים את החוויות ואוכלים יחד. יתכן כי המטבח שלכם תוכנן לפני מספר שנים או שהתאורה בו לא תוכננה כראוי וברצונכם לשדרג ולהוסיף תאורה.
ההתקדמות הטכנולוגית, הרצון לחסוך בהוצאות חשמל, ולשדרג את התאורה במטבח לתאורה בעלת עיצוב מודרני יותר - כולן סיבות מצויינות לבחון את האפשרות של שדרוג התאורה במטבח. נשמע מסובך ויקר? לא בהכרח, קראו את ההמלצות שלנו ותבינו כי ניתן לשדרג את התאורה בקלות ואפילו לחסוך לא מעט כסף.

איך מוסיפים תאורה במטבח קיים בקלות

כאשר מעוניינים בהוספה ובשדרוג תאורה במטבח, תמיד עולים חששות כי הדבר יהיה יקר מאוד ואפילו יצריך עבודות חשמל יקרות על מנת להכין נקודות לתאורה חדשה. האם כך הדבר באמת? ברוב המקרים ניתן לשדרג ולהוסיף תאורה במטבח ללא צורך בעבודות חשמל. פשוט מחליפים את הקיים בחדש ואפילו ניתן להוסיף עוד נקודות בקלות. למשל ניתן בקלות להוסיף פסי לד מתחת לארונות העליונים במטבח, פשוט מודדים, קונים את פס הלד (כולל את גוף התאורה ונורות לד בהתאם ) באורך המתאים, מדביקים מתחת לארון בעזרת דבק דו צדדי ומחברים לשקע חשמל קרוב. 
מאחר והמטבח הוא מקום בו הפעילות רבה במהלך היום, יש צורך בתאורה נאותה במקומות הנכונים כך שהשהייה בו תהייה נעימה והעבודה בו תהייה אפקטיבית. בעבר אחת האופציות החסכוניות ביותר הייתה שימוש בתאורת פלורסנט. החיסרון בתאורה שכזו טמון בכך שהתאורה לא מחמיאה ולא מזמינה, מה שמתנגש עם הצורך והשימוש של המטבח כמוקד משפחתי וחברתי בבית. התקנות סוגי תאורה אחרים כמו נורות בעירה ונורות הלוגן היו אופציות יקרות יותר עם עלויות צריכת חשמל גבוהות ואורך חיי נורות קצר יחסית. 
כיום, בזכות ההתפתחות הטכנולוגית, קיים סוג תאורה  נגיש לכולם, ומספק פתרון תאורה מעולה, עם אורך חיי נורה ארוך ביותר, עוצמת תאורה חזקה מכל פתרון מוכר אחר ועלות צריכת חשמל נמוכה מאוד ביחס לכל פתרון אחר. ניחשתם נכון - מדובר על תאורת לד.

מיקומי תאורת לד במטבח

תאורת לד קיימת בצורות שונות למילוי תפקידים שונים: 
  • תאורה מרכזית: תפקידה של התאורה המרכזית במטבח היא לספק הארה לכל מתחם המטבח.  צורות של תאורה מרכזית למטבח כוללות: פרופילי לד צמודי תקרה, שקועים, מוסתרים בהנמכת תקרה או פרופילים תלויים, פסי לד 
  • תאורה אזורית: תפקידה של התאורה האזורית במטבח היא לספק הארה לתת אזור במטבח למשל אזור בישול או אזור אכילה.  צורות של תאורה אזורית למטבח כוללות: פרופילי לד צמודי תקרה, שקועים, מוסתרים בהנמכת תקרה או פרופילים תלויים, פסי לד 
  • תאורה נקודתית: תפקידה של התאורה הנקודית במטבח היא לספק הארה לנקודה מסוימת במטבח אשר לא ניתן לה מענה על ידי תאורה אזורית או כללית.  צורות של תאורה נקודות למטבח כוללות: פרופילי לד צמודי תקרה, שקועים, מוסתרים בהנמכת תקרה או פרופילים תלויים, פסי לד 
פעם היינו די מוגבלים במיקומי התאורה במטבח (תאורה מרכזית בעיקר ולפעמים תאורה מתחת לארונות העליונים להארת משטח העבודה) בגלל סוגי התאורה שהיו קיימים, ושלא ניתן היה להוסיף במקומות אחרים מאחר ונורות סטנדרטיות פולטות חום. היום, הודות לתאורת לד שהיא למעשה תאורה קרה שאינה פולטת חום כלל וגם קיימת בתצורה של פסים גמישים הניתנים לרכישה לפי אורך רצוי הניתן להסתרה בכל מקום שרק נרצה, ניתן לשלב תאורה במקומות רבים במטבח ללא קושי. 
מעבר למקומות המוכרים כמו תקרה והנמכת תקרה, ניתן להתקין תאורת לד גם במקומות אלה וגם במקומות אחרים כמו מתחת לארונות התחתונים, בתוך ארונות ומגירות, מתחת לקלאפה ועוד. למעשה אין כמעט מקום בו לא ניתן להוסיף תאורת לד. 
לכך יש חשיבות רבה, מבחינת אפשרויות עיצוב עם אפשרות לשנות את עוצמת האור - למשל להנמיך את האור המרכזי ולהפעיל תאורות נקודתיות על מנת ליצור אפקט מרשים, יוקרתי, מזמין ומרגיע.  מבחינה תפעולית של המטבח, האופציה להוסיף תאורת לד בכל מקום רצוי מאפשרת תפקוד מקסימלי של המטבח בכך שניתן לבטל אזורים חשוכים ועל ידי כך גם להגביר את הבטיחות למשתמשים.

איך לחסוך בחשמל עם שדרוג תאורת המטבח

אם חשובה לכם איכות הסביבה וחיסכון בהוצאות חשמל, שדרוג התאורה במטבח לתאורת לד הוא הפתרון עבורכם. בהשוואה, תאורת לד צורכת עשירית (10%) מהצריכה של תאורה רגילה. כלומר הפעלה של התאורה במהלך 10 שעות, תעלה לכם כמו הפעלה של תאורה רגילה במשך שעה אחת בלבד. בנוסף, לנורות לד אורך חיים של כ-40,000 שעות לעומת 1,000 עד 2,000 שעות לנורת בעירה. 
כמו כן, נורות לד אינן מכילות כלל חומרים מסוכנים, אינן פולטות חום, אינן מרצדות, פועלות בכל טמפרטורה ואינן מושפעת כלל ממספר הדלקות וכיבויים. 
לכן, החיסכון מגיע לא רק מעלות צריכת החשמל הנמוכה מאוד, אלא גם מאורך חיי הנורה - חיסכון כפול. ותוך כדי, גם תתרמו את חלקכם לשמירה על איכות הסביבה.

איך לשדרג את התאורה במטבח הקיים וגם לעדכן את עיצוב המטבח

כמו באופנה, גם בתחום עיצוב המטבחים, הסגנונות מתחדשים, שהם פועל יוצא מאופן השימוש המשתנה במטבח בשילוב עם הקדמה הטכנולוגית המאפשרת עיצובים מתקדמים שפעם לא היו כלל אפשריים. 
גם אם יש לכם מטבח מיושן או פחות מודרני, דעו לכם כי אתם לא חייבים להחליף את המטבח למטבח חדש (אלא אם הוא באמת בלוי וחייב החלפה). ניתן בקלות לשדרג את מראה המטבח ואת חווית השימוש בו בעזרת שינויים קטנים יחסית. אחד השדרוגים אשר להם השפעה דרמטית על עיצוב המטבח הוא שדרוג התאורה בו. גם מטבח בעל חזות שחשבתם שהיא משעממת וחסרת עניין עיצובי, ניתן להפוך למטבח בעל מראה עכשווי ומעודכן וגם משופר מבחינה תפעולית. 
לדוגמא אם המטבח שלכם מואר בנורות פלורסנט ארוכות, ניתן להחליפן לפרופילים חדשניים עם נורות לד לקבלת תאורה חזקה יותר וחסכונית יותר כמובן. עכשיו חשבו קדימה ובדקו היכן אתם יכולים להוסיף תאורה נקודתית. למשל הוספת פס תאורת לד מתחת לארונות הרצפתיים ייתן להם מראה עיצובי מדהים ומרחף. את נורות הלד ניתן להוסיף בכל מקום רצוי ובכך לא רק לספק הארה מצויינת וחסכונית אבל גם לאפשר שינוי דרמטי בעיצוב המטבח.
ככל שתפזרו יותר נקודות לד כך תוכלו גם ליצור שילובים שונים מתי שתרצו בלחיצת כפתור. קיימים אפילו פתרונות טכנולוגיים כגון בית חכם, המאפשרים תכנות קבוע של מספר שילובי תאורה אותם ניתן להפעיל מראש. פתרון טכנולוגי נוסף הוא עמעם (דימר) המאפשר להדליק את האור אבל כתאורת הדגשה מוחלשת בלבד לזמנים בהם המטבח אינו בשימוש אבל עדיין רוצים להראות את המטבח כפריט עיצובי בבית. 
אפשרות נוספת היא שילוב תאורת לד צבעונית כך שניתן גם להשפיע על גוון הקירות והארונות.

תאורת לד אם כן פותחת אין סוף אפשרויות עיצוביות תוך כדי חיסכון בחשמל ושמירה על איכות הסביבה, כך שהיא מהווה פתרון אידיאלי לשדרוג תאורה במטבח. 
 

אורבן - חנות תאורה

רחוב הפלד 6, חולון
טלפון: 1700-55-44-22

מפת אתריצירת קשרגלריהקטלוגהדמיית תאורה